0 (428) 212 5515

Notebook’lar için fan bakımı nedir ?

bilgisayar-bakim-notebook-laptop-tamir-teknik-servis-izmirburaya-5

 

Kişisel bilgisayarınız son zamanlarda kendiliğinden kapanmaya başladıysa ve kullanım esnasında ağır çalışıyorsa fanınız kirlenmiş olabilir. Laptopun içindeki fan zamanla toz biriktirerek soğutucu ızgaranın kapanmasına neden olur ve lapptopunuz kendini soğutamamaya başlar. Hal böyle olunca bilgisayara zarar verecek kadar ısındığı zaman enerjiyi keser ve anidan kapanır. Bunun sebebi ısı nedeniyle bilgisayarınızın zarar görmesini önlemektir. Kalıcı bir çözüm için ise fan bakımı yapılması gerekir.

Çoğu müşterimiz bu işlemi “kapağı aç fana üfle kapat” olarak görsede aslında öyle değil. Önce cihaz tamamen parçalarına ayrılır yani içindeki her bir parça tek tek sökülür. Daha sonra hepsi kontak sprey ve fırça yardımı ile temizlenir. Daha sonra fan anakarttan sökülür. Önce yağsız kontak sprey ve fırçayla temizlenir. Daha sonra fanın içine yağlı kontak sprey sıkılır.Fan tamamen temizlendikten sonra işlemci ve ekran çipi üzerindeki termal macunlar temizlenir ve yenisi sürülür.Daha sonra bilgisayar tekrar birleştirilir ve tek tek her parçası test edilir(hoparlör,kamera, mikrofon, klavye, touchpad vs.). Eğer her parça sorunsuz ise müşteriye cihazı teslim edilir.

Kısaca düşünüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Ve unutmayın ki içindeki en ufak kablo bile cihaza özel olabilir en ufak bir hatada zarar görüp kullanılamaz hale gelebilir.